Mäntsälä takaa-ajohiihto 14.12.2002

T U L O K S E T

© Mäntsälän Urheilijat

Perinteisen osan tulokset

Vapaan hiihdon nettoajat

Sarjaluettelo:

N10; N12; N14; N16; N18; N20; NYL; M10; M12; M14; M16; M18; M20; MYL; M35; M40; M45; M50; M55; M60;

Naiset 10 vuotta 1.5 km P + 1.5 km V ( 5 kpl )

   1. Miia Viita               Keravan Urheilijat           11.36,4
   2. Maarit Laukkanen         Kirkkonummen Hiihtoseura     12.52,5     1.16,1
   3. Lotta Sinisalo           Lovisa Tor-Loviisan Tor      13.21,8     1.45,4
   4. Kristiina Haikara        Pakilan Veto                 13.24,8     1.48,4
   5. Viivi Onninen            Mäntsälän Urheilijat         19.50,9     8.14,5
 
Sarjaluetteloon

Naiset 12 vuotta 2 km P + 2 km V ( 7 kpl )

   1. Susanna Lääveri          Pilkanmaan Pilke             12.46,3
   2. Heidi Kannelmaa          Janakkalan Jana              13.50,8     1.04,5
   3. Sanna-Riikka Jenke       Keravan Urheilijat           14.53,7     2.07,4
   4. Anna Sinisalo            Mäntsälän Urheilijat         15.53,9     3.07,6
   5. Mira Eskola              Mäntsälän Urheilijat         17.03,9     4.17,6
   6. Elisa Sipponen           Kirkkonummen Hiihtoseura     17.49,1     5.02,8
   7. Lotta Onninen            Mäntsälän Urheilijat         18.43,7     5.57,4
 
Sarjaluetteloon

Naiset 14 vuotta 2 km P + 2 km V ( 10 kpl )

   1. Linda Sjöblom            Lovisa Tor-Loviisan Tor      11.44,8
   2. Jenni Höylänen           Lauttakylän Luja             11.46,6     0.01,8
   3. Niina Viljaniemi         Myrskylän Myrsky             12.20,6     0.35,8
   4. Jonna Nyfors             Rajamäen Kehitys             12.54,1     1.09,3
   5. Maaret Rantalainen       Pukkilan Vesa                13.01,4     1.16,6
   6. Heidi Grönberg           Preiviikin Kiri              13.05,5     1.20,7
   7. Jaana Palo               Vihdin Viesti                13.58,7     2.13,9
   8. Sanna Toivomäki          Rajamäen Kehitys             14.22,4     2.37,6
   9. Tiina Kaurila            Kirkkonummen Hiihtoseura     15.18,7     3.33,9
  10. Taru Punta               Mäntsälän Urheilijat         16.57,0     5.12,2
 
Sarjaluetteloon

Naiset 16 vuotta 3 km P + 3 km V ( 2 kpl )

   1. Kaisa Ranki              Janakkalan Jana              19.31,5
   2. Sanna Höylänen           Lauttakylän Luja             20.32,0     1.00,5
 
Sarjaluetteloon

Naiset 18 vuotta 3 km P + 3 km V ( 6 kpl )

   1. Anna Lassila             Kerkkoon Urheilijat          17.58,2
   2. Katri Laukkanen          Kirkkonummen Hiihtoseura     18.16,7     0.18,5
   3. Niina Lempinen           Kymin Koskenpojat            18.37,5     0.39,3
   4. Salla Laitinen           Pakilan Veto                 18.40,5     0.42,3
   5. Katri Mattila            Espoon Hiihtoseura           18.57,4     0.59,2
   6. Minna Knuutinen          Rekolan Raikas               18.58,9     1.00,7
 
Sarjaluetteloon

Naiset 20 vuotta 3 km P + 3 km V ( 6 kpl )

   1. Hanna Jäppinen           Vantaan Hiihtoseura          17.14,0
   2. Emilia Hoikkala          Espoon Hiihtoseura           17.39,0     0.25,0
   3. Aina-Ilona Sirparanta    Kuusankosken Kisa            18.19,6     1.05,6
   4. Kaisa Vilminko           Janakkalan Jana              19.30,5     2.16,5
   5. Mira Karppinen           Mäntsälän Urheilijat         19.40,6     2.26,6
   6. Katri Metsänen           Kerkkoon Urheilijat          20.47,4     3.33,4
 
Sarjaluetteloon

Naiset 3 km P + 3 km V ( 4 kpl )

   1. Heli Peltonen            Vihdin Viesti                15.33,6
   2. Veronika Westerlund      Pargas IF                    18.05,5     2.31,9
   3. Sari Eskelinen           Vantaan Hiihtoseura          18.09,0     2.35,4
   4. Eva-Lotta Gustavsson     Borgå Akilles                18.49,2     3.15,6
 
Sarjaluetteloon

Miehet 10 vuotta 1.5 km P + 1.5 km V ( 6 kpl )

   1. Ville Pulkkinen          Rajamäen Kehitys             12.17,1
   2. Joni Rytkönen            Lohjan Louhi                 12.31,5     0.14,4
   3. Janne Höylänen           Lauttakylän Luja             12.34,2     0.17,1
   4. Jon Ewalds               Borgå Akilles                14.21,1     2.04,0
   5. Pyry Rantalainen         Pukkilan Vesa                14.59,6     2.42,5
   6. Tanu Punta               Mäntsälän Urheilijat         16.06,5     3.49,4
 
Sarjaluetteloon

Miehet 12 vuotta 2 km P + 2 km V ( 10 kpl )

   1. Samu Sjöblom             Lovisa Tor-Loviisan Tor      11.51,9
   2. Eero-Pekka Auvinen       Orimattilan Jymy             12.18,3     0.26,4
   3. Olli Hiidensalo          Vantaan Hiihtoseura          12.43,5     0.51,6
   4. Niko Rantalainen         Pukkilan Vesa                13.04,2     1.12,3
   5. Johan Wejberg            Rajamäen Kehitys             13.31,9     1.40,0
   6. Jukka Jantunen           Janakkalan Jana              13.46,3     1.54,4
   7. Paavo Pörsti             Kirkkonummen Hiihtoseura     14.05,0     2.13,1
   8. Riku Rytkönen            Lohjan Louhi                 14.12,3     2.20,4
   9. Juha Koivistoinen        Rajamäen Kehitys             14.18,8     2.26,9
  10. Tapani Mäkinen           Mäntsälän Urheilijat         16.57,4     5.05,5
 
Sarjaluetteloon

Miehet 14 vuotta 3 km P + 3 km V ( 11 kpl )

   1. Jonny Ingman             IF Sibbo-Vargarna            17.00,8
   2. Sebastian Österholm      Österby Sportklubb           17.42,4     0.41,6
   3. Sami Lähteenmäki         Janakkalan Jana              18.47,5     1.46,7
   4. Joonas Uutinen           Kymin Koskenpojat            18.55,1     1.54,3
   5. Markus Salminen          Heinolan Isku                19.10,9     2.10,1
   6. Niki Laakso              Rajamäen Kehitys             19.40,1     2.39,3
   7. Oskari Levänen           Vantaan Hiihtoseura          19.46,4     2.45,6
   8. Mika Kaasinen            Janakkalan Jana              19.46,7     2.45,9
   9. Jan Ewalds               Borgå Akilles                21.17,8     4.17,0
  10. Joonas Jenke             Keravan Urheilijat           21.33,3     4.32,5
  11. Niko Sveins              Kirkkonummen Hiihtoseura     22.03,1     5.02,3
 
Sarjaluetteloon

Miehet 16 vuotta 3 km P + 5 km V ( 14 kpl )

   1. Marko Nieminen           Lahden Hiihtoseura           20.33,0
   2. Joonas Hollo             Lohjan Louhi                 21.18,1     0.45,1
   3. Erik Eklund              Keravan Urheilijat           21.19,5     0.46,5
   4. Martin Norrgård          Pargas IF                    21.20,4     0.47,4
   5. Robin Fröberg            Pargas IF                    21.57,0     1.24,0
   6. Joonas Rauhansalo        Vihdin Viesti                21.59,2     1.26,2
   7. Iiro Haimi               Kouvolan Hiihtoseura         22.02,4     1.29,4
   8. Lauri Lappalainen        Orimattilan Jymy             23.05,8     2.32,8
   9. Iikka Juura              Kouvolan Hiihtoseura         23.34,4     3.01,4
  10. Kalle Rytkönen           Rajamäen Kehitys             24.28,2     3.55,2
  11. Tuomas Vapaniemi         Rajamäen Kehitys             24.31,2     3.58,2
  12. Jukka Palo               Vihdin Viesti                26.01,2     5.28,2
  13. Riku Rantanen            Valkeakosken Haka            26.25,1     5.52,1
 Poisjääneitä 1 kpl
   -  Antti Häyrinen           Vihdin Viesti                          89080
 
Sarjaluetteloon

Miehet 18 vuotta 5 km P + 5 km V ( 10 kpl )

   1. Iiro Vilhunen            Keravan Urheilijat           26.20,1
   2. Jarkko Rantanen          Valkeakosken Haka            26.35,7     0.15,6
   3. Erik Lindroos            Pargas IF                    26.43,3     0.23,2
   4. Ilkka Mäkinen            Keravan Urheilijat           26.47,9     0.27,8
   5. Keijo Mikluha            Keravan Urheilijat           26.57,7     0.37,6
   6. Esa-Pekka Pirinen        Kymin Koskenpojat            27.46,0     1.25,9
   7. Tuomas Turunen           Keravan Urheilijat           27.52,0     1.31,9
   8. Kristian Eklund          Pargas IF                    28.54,3     2.34,2
   9. Otto Ranki               Janakkalan Jana              29.48,5     3.28,4
  10. Heikki Kainulainen       Keravan Urheilijat           30.27,3     4.07,2
 
Sarjaluetteloon

Miehet 20 vuotta 5 km P + 5 km V ( 6 kpl )

   1. Christian Westermark     IF Sibbo-Vargarna            26.29,5
   2. Juuso Hollo              Lohjan Louhi                 26.34,5     0.05,0
   3. Juha Kesti-Helia         Preiviikin Kiri              27.23,7     0.54,2
   4. Olli Parviainen          Espoon Hiihtoseura           29.17,0     2.47,5
   5. Sami Tervonen            Espoon Hiihtoseura           29.18,3     2.48,8
   6. Jussi Räikkönen          Orimattilan Jymy             30.47,8     4.18,3
 
Sarjaluetteloon

Miehet 5 km P + 5 km V ( 21 kpl )

   1. Valeri Rodokhlebov       Kuusamon Erä-Veikot          24.51,8
   2. Kim Söderholm            IF Minken                    25.13,6     0.21,8
   3. Thomas Ramstedt          Pargas IF                    25.27,4     0.35,6
   4. Mikko Holmgren           Vantaan Hiihtoseura          25.38,5     0.46,7
   5. Erkki Menna              Orimattilan Jymy             25.39,3     0.47,5
   6. Jan Bremer               Borgå Akilles                25.40,1     0.48,3
   7. Jari Viljaniemi          Orimattilan Jymy             25.40,5     0.48,7
   8. Toni Haapala             Espoon Hiihtoseura           25.42,6     0.50,8
   9. Teemu Pasanen            Espoon Hiihtoseura           25.44,7     0.52,9
  10. Petri Teittinen          Vihdin Viesti                25.46,8     0.55,0
  11. Jaakko Helve             Espoon Hiihtoseura           25.56,7     1.04,9
  12. Kimmo Sandvik            Lovisa Tor-Loviisan Tor      26.04,9     1.13,1
  13. Olli Holmgren            Vantaan Hiihtoseura          26.18,6     1.26,8
  14. Petri Juurinen           Orimattilan Jymy             26.25,8     1.34,0
  15. Jussi Kilpinen           Orimattilan Jymy             27.07,6     2.15,8
  16. Raine Isokääntä          Tampereen Yritys             27.11,1     2.19,3
  17. Mikko Kohtala            Espoon Hiihtoseura           27.31,2     2.39,4
  18. Petri Rinkinen           Pakilan Veto                 28.12,6     3.20,8
  19. Tomi Lauren              Hyvinkään Hiihtoseura        28.17,9     3.26,1
  20. Harri Niemi              Padasjoen Yritys             32.02,7     7.10,9
 Keskeyttäneitä 1 kpl
   -  Mikko Hakkarainen        Espoon Hiihtoseura                    656023
 
Sarjaluetteloon

Miehet 35 vuotta 5 km P + 5 km V ( 2 kpl )

   1. Jarkko Bamberg           Ylöjärven Ryhti              27.43,3
   2. Ben Ewalds               Borgå Akilles                35.25,6     7.42,3
 
Sarjaluetteloon

Miehet 40 vuotta 5 km P + 5 km V ( 4 kpl )

   1. Mauri Kaila              Tampereen Yritys             27.03,4
   2. Carl Johan Ramstedt      Pargas IF                    27.56,5     0.53,1
   3. Panu Pietikäinen         Vantaan Hiihtoseura          29.20,1     2.16,7
   4. Pekka Siiskonen          Tampereen Pyrintö            29.36,3     2.32,9
 
Sarjaluetteloon

Miehet 45 vuotta 5 km P + 5 km V ( 4 kpl )

   1. Arto Purho               Myllykosken Kilpa-Veikot     27.22,2
   2. Antti Ojala              Tampereen Pyrintö            27.28,9     0.06,7
   3. Jarmo Kopra              Turengin Sarastus            28.15,5     0.53,3
   4. Klaus Sjöblom            Lovisa Tor-Loviisan Tor      31.46,0     4.23,8
 
Sarjaluetteloon

Miehet 50 vuotta 5 km P + 5 km V ( 4 kpl )

   1. Pekka Virtakoivu         Lohjan Louhi                 27.41,6
   2. Esko Hurri               Hirvensalmen Urheilijat      28.56,3     1.14,7
   3. Jaakko Kinnunen          Vihdin Viesti                30.09,4     2.27,8
   4. Leevi Kivelä             Mäntsälän Urheilijat         33.27,8     5.46,2
 
Sarjaluetteloon

Miehet 55 vuotta 5 km P + 5 km V ( 3 kpl )

   1. Asko Saarela             Someron Esa                  28.56,7
   2. Tapio Ikäheimonen        Hyvinkään Hiihtoseura        29.53,9     0.57,2
   3. Veikko Niemi             Mäntsälän Urheilijat         32.05,0     3.08,3
 
Sarjaluetteloon

Miehet 60 vuotta 5 km P + 5 km V ( 4 kpl )

   1. Alpo Virtanen            Muuramen Urheilijat          29.57,3
   2. Aarne Koponen            Orimattilan Jymy             31.58,3     2.01,0
   3. Osmo Sääski              Tampereen Hiihtoseura        31.58,8     2.01,5
   4. Tero Salminen            Mäntsälän Urheilijat         34.19,5     4.22,2
 
Sarjaluetteloon