15. Satakunta-hiihdot 27.3.2005

T U L O K S E T

© Porin Seudun Hiihtäjät

Sarjaluettelo:
N08; N10; N12; N14; N16; N18; NYL; N35; M08; M10; M12; M14; M16; M18; M20; MYL; M35; M45; M55;

Naiset 8 vuotta 1 km P + 1 km V ( 5 kpl )

   1. Netta-Nana Mäkkylä       Jämin Jänne                   9.44,6
   2. Iiris Salmia             Noormarkun Nopsa             11.32,4     1.47,8
   3. Elviira Kontu            Viialan Viri                 11.37,6     1.53,0
   4. Krista Runsas            Parkanon Urheilijat          11.44,9     2.00,3
   5. Laura Holmberg           Ulvilan Ura                  13.20,3     3.35,7
 
Sarjaluetteloon

Naiset 10 vuotta 2 km P + 2 km V ( 13 kpl )

   1. Hannele Tenhonen         Kankaanpään Urheilijat       15.53,8
   2. Eveliina Sarismala       Ylöjärven Ryhti              16.28,0     0.34,2
   3. Sanni Nokelainen         Porin Seudun Hiihtäjät       16.43,0     0.49,2
   4. Elise Haanpää            Ylöjärven Ryhti              17.09,8     1.16,0
   5. Eeva Linnainmaa          Ylöjärven Urheilijat         17.28,0     1.34,2
   6. Nea Nikkanen             Hämeenlinnan Hiihtoseura     17.31,5     1.37,7
   7. Katriina Laeste          Kankaantaan Kisa             17.31,6     1.37,8
   8. Elli Nisula              Ikaalisten Urheilijat        18.16,2     2.22,4
   9. Henna Rintanen           Ruoveden Pirkat              18.19,8     2.26,0
  10. Niina Jyränen            Valkeakosken Haka            18.37,6     2.43,8
  11. Reetta Runsas            Parkanon Urheilijat          19.29,0     3.35,2
  12. Heini Lehtinen           Jämin Jänne                  19.46,2     3.52,4
  13. Emma Nisula              Ikaalisten Urheilijat        20.07,2     4.13,4
 
Sarjaluetteloon

Naiset 12 vuotta 3 km P + 3 km V ( 12 kpl )

   1. Saara Tuunainen          Kankaanpään Urheilijat       21.34,9
   2. Hanne Kantanen           Vantaan Hiihtoseura          22.42,5     1.07,6
   3. Melissa Stenman          Ylöjärven Ryhti              22.58,4     1.23,5
   4. Sara Lähteenmäki         Ikaalisten Urheilijat        23.04,7     1.29,8
   5. Janna-Carla Niemi        Tampereen Yritys             23.45,2     2.10,3
   6. Riikka Tähtinen          Honkajoen Seudun Urheil.     23.49,6     2.14,7
   7. Neea-Annika Mäkkylä      Jämin Jänne                  23.58,9     2.24,0
   8. Piret Pärnik             Tarton Hiihtoseura           24.21,6     2.46,7
   9. Maarit Punkka            Vammalan Seudun Voima        25.10,2     3.35,3
  10. Anna-Kaisa Tommila       Ulvilan Ura                  26.16,9     4.42,0
  11. Sanni Uusi-Piuhari       Ylöjärven Urheilijat         27.44,0     6.09,1
 Poisjääneitä 1 kpl
   -  Milja Tuomi              Nakkilan Vire                         27229165
 
Sarjaluetteloon

Naiset 14 vuotta 3 km P + 3 km V ( 15 kpl )

   1. Katja Kantanen           Vantaan Hiihtoseura          19.31,8
   2. Mari Sorvali             Jämin Jänne                  19.32,0     0.00,2
   3. Jenniina Wallenius       Pyhärannan Myrsky            19.53,8     0.22,0
   4. Laura Tuunainen          Kankaanpään Urheilijat       20.16,9     0.45,1
   5. Emmi Nisula              Ikaalisten Urheilijat        20.35,6     1.03,8
   6. Salla Koskela            Tammelan Ryske               20.37,6     1.05,8
   7. Miimu Paavola            Ylöjärven Ryhti              21.04,3     1.32,5
   8. Laura Poldoja            Tarton Hiihtoseura           21.05,1     1.33,3
   9. Lotta Lause              Vammalan Seudun Voima        21.18,9     1.47,1
  10. Kristi Tiimann           Tarton Hiihtoseura           21.33,7     2.01,9
  11. Johanna Hakala           Porin Seudun Hiihtäjät       21.39,6     2.07,8
  12. Kati Tammjärv            Tarton Hiihtoseura           21.41,1     2.09,3
  13. Iida Rintala             Nokian Urheilijat            23.25,5     3.53,7
 Poisjääneitä 2 kpl
   -  Jenni Jyränen            Valkeakosken Haka                     27453630
   -  Riina Kokkonen           Vampulan Urheilijat                   26456324
 
Sarjaluetteloon

Naiset 16 vuotta 5 km P + 5 km V ( 6 kpl )

   1. Krista Lähteenmäki       Ikaalisten Urheilijat        30.35,1
   2. Riina Ruusunen           Porin Seudun Hiihtäjät       32.18,2     1.43,1
   3. Katriina Koivu           Urjalan Urheilijat           35.09,2     4.34,1
   4. Tiina Ilen               Vammalan Seudun Voima        35.45,1     5.10,0
   5. Tiia Virkalahti          Lielahden Kipinä             36.18,2     5.43,1
 Keskeyttäneitä 1 kpl
   -  Anna Rintanen            Ruoveden Pirkat                       27548590
 
Sarjaluetteloon

Naiset 18 vuotta 5 km P + 5 km V ( 8 kpl )

   1. Satu Annila              Kangasalan Kisa              29.22,8
   2. Johanna Kriikkula        Ikaalisten Urheilijat        30.42,2     1.19,4
   3. Kristel Laurson          Tarton Hiihtoseura           31.58,6     2.35,8
   4. Kaisi Udumäe             Tarton Hiihtoseura           32.50,0     3.27,2
   5. Liis Uiga                Tarton Hiihtoseura           34.46,5     5.23,7
   6. Erika Haviala            Harjavallan Jymy             35.05,3     5.42,5
 Poisjääneitä 2 kpl
   -  Netta Palmu              Ylöjärven Urheilijat                  27533372
   -  Kaisa Kekki              Tampereen Pyrintö                     21969706
 
Sarjaluetteloon

Naiset 5 km P + 5 km V ( 7 kpl )

   1. Satu Auvinen             Tampereen Yritys             28.37,3
   2. Liisa Anttila            Valkeakosken Haka            29.19,7     0.42,4
   3. Marika Mattila           Valkeakosken Haka            30.19,6     1.42,3
 Poisjääneitä 4 kpl
   -  Mirva Rintala            Joutsan Pommi                         26771449
   -  Maria Halonen            Kuusamon Erä-Veikot                   27438736
   -  Sanna Leppämäki          Ruoveden Pirkat                       22383394
   -  Terhi Pollari            Kuoreveden Kärki                      26999823
 
Sarjaluetteloon

Naiset 35 vuotta 5 km P + 5 km V ( 1 kpl )

Poisjääneitä 1 kpl
   -  Tuula Rasimus            Huhtasuon Hiihto 2000                 27549984
 
Sarjaluetteloon

Miehet 8 vuotta 1 km P + 1 km V ( 7 kpl )

   1. Valtteri Sillanpää       Noormarkun Nopsa             11.09,8
   2. Viljami Majanen          Parkanon Urheilijat          11.20,1     0.10,3
   3. Severi Valkamo           Tampereen Hiihtoseura        11.43,3     0.33,5
   4. Lassi Ojanen             Parkanon Urheilijat          12.46,5     1.36,7
   5. Eero Nisula              Ikaalisten Urheilijat        14.14,8     3.05,0
   6. Antti Saloniemi          Jämin Jänne                  15.09,7     3.59,9
   7. Jan Verner Pulles        Tarton Hiihtoseura           15.22,8     4.13,0
 
Sarjaluetteloon

Miehet 10 vuotta 2 km P + 2 km V ( 11 kpl )

   1. Mikko Soukko             Viljakkalan Urheilijat       14.46,1
   2. Taneli Kantanen          Vantaan Hiihtoseura          15.22,1     0.36,0
   3. Joni Venesmäki           Kankaanpään Urheilijat       15.23,1     0.37,0
   4. Tommi Nurmi              Ulvilan Ura                  15.35,1     0.49,0
   5. Erik Raitala             Noormarkun Nopsa             16.07,6     1.21,5
   6. Olli Erkkilä             Ylöjärven Ryhti              16.13,6     1.27,5
   7. Lasse Punkka             Vammalan Seudun Voima        16.31,1     1.45,0
   8. Marco-Tapio Niemi        Tampereen Yritys             16.44,0     1.57,9
   9. Vootele Jagomägi         Tarton Hiihtoseura           16.52,7     2.06,6
  10. Eetu Holmberg            Ulvilan Ura                  17.27,9     2.41,8
  11. Lauri Bamberg            Ylöjärven Ryhti              17.32,1     2.46,0
 
Sarjaluetteloon

Miehet 12 vuotta 3 km P + 3 km V ( 26 kpl )

   1. Artturi Ranne            Jämin Jänne                  19.20,6
   2. Artturi Pensasmaa        Ylöjärven Urheilijat         20.26,7     1.06,1
   3. Juhani Hietanen          Jämin Jänne                  20.29,8     1.09,2
   4. Kristen Soo              Tarton Hiihtoseura           20.30,8     1.10,2
   5. Niklas Laeste            Kankaantaan Kisa             20.32,9     1.12,3
   6. Heikki Soukko            Viljakkalan Urheilijat       21.10,1     1.49,5
   7. Miika Mynttinen          Jämin Jänne                  21.20,2     1.59,6
   8. Daniel Lindholm          Jämin Jänne                  21.22,6     2.02,0
   9. Eetu Nisula              Ikaalisten Urheilijat        21.23,1     2.02,5
  10. Marten Margus            Tarton Hiihtoseura           21.24,4     2.03,8
  11. Rikhard Mäki-Heikkilä    IF Länken                    21.32,1     2.11,5
  12. Jouni Lehtinen           Jämin Jänne                  21.47,5     2.26,9
  13. Martti Rell              Tarton Hiihtoseura           21.57,2     2.36,6
  14. Oskari Valkamo           Tampereen Hiihtoseura        22.04,5     2.43,9
  15. Veikko Rintala           Nokian Urheilijat            22.09,8     2.49,2
  16. Mart-Kevin Polluste      Tarton Hiihtoseura           22.44,0     3.23,4
  17. Ville Holmberg           Ulvilan Ura                  24.03,1     4.42,5
  18. Aaro Svansjö             Ylöjärven Urheilijat         24.24,4     5.03,8
  19. Henri Mäkiviinikka       Parkanon Urheilijat          24.25,0     5.04,4
  20. Lari Bamberg             Ylöjärven Ryhti              24.26,1     5.05,5
  21. Petri Ilen               Vammalan Seudun Voima        24.54,1     5.33,5
  22. Markus Suominen          Punkalaitumen Kunto          26.43,0     7.22,4
  23. Erkki Tiimann            Tarton Hiihtoseura           28.18,2     8.57,6
  24. Jurgen Pulles            Tarton Hiihtoseura           29.36,1    10.15,5
 Poisjääneitä 2 kpl
   -  Antti Rantala            Vammalan Seudun Voima                 25130230
   -  Pauli Ahonen             Ruoveden Pirkat                       29068243
 
Sarjaluetteloon

Miehet 14 vuotta 5 km P + 5 km V ( 21 kpl )

   1. Arttu Halmela            Honkajoen Seudun Urheil.     28.47,2
   2. Markus Sinijärvi         Pirkkalan Hiihtäjät          29.08,4     0.21,2
   3. Lauri Linnainmaa         Ylöjärven Urheilijat         30.29,5     1.42,3
   4. Indrek Valge             Tarton Hiihtoseura           30.57,9     2.10,7
   5. Riku Jokihaara           Ylöjärven Urheilijat         31.09,6     2.22,4
   6. Allar Soo                Tarton Hiihtoseura           31.34,7     2.47,5
   7. Eero Hirvikoski          Siikaisten Sisu              31.43,9     2.56,7
   8. Tuomas Räikkönen         Merikarvian Into             32.19,1     3.31,9
   9. Juho Karttunen           Tampereen Pyrintö            32.54,5     4.07,3
  10. Teemu Uusi-Piuhari       Ylöjärven Urheilijat         33.01,3     4.14,1
  11. Lasse Viitaharju         Viljakkalan Urheilijat       33.03,6     4.16,4
  12. Markku Harju             Siikaisten Sisu              34.03,6     5.16,4
  13. Samppa Koivu             Urjalan Urheilijat           34.04,8     5.17,6
  14. Rasmus Pind              Tarton Hiihtoseura           34.31,4     5.44,2
  15. Santeri Valkamo          Tampereen Hiihtoseura        35.18,5     6.31,3
  16. Tero Linnainmaa          Ylöjärven Urheilijat         35.40,0     6.52,8
  17. Riku Siren               Ylöjärven Urheilijat         36.01,8     7.14,6
 Poisjääneitä 4 kpl
   -  Samuel Latvanen          Viialan Viri                          27489617
   -  Simo Lehtonen            Tampereen Pyrintö                     24774134
   -  Juha Venesmäki           Kankaanpään Urheilijat                24109453
   -  Markus Mäki-Kantti       Parkanon Urheilijat                   27511051
 
Sarjaluetteloon

Miehet 16 vuotta 5 km P + 5 km V ( 12 kpl )

   1. Jari Hietaoja            Noormarkun Nopsa             27.39,9
   2. Markus Jokinen           Kurikan Ryhti                28.44,5     1.04,6
   3. Niko Koskela             Kurikan Ryhti                28.47,7     1.07,8
   4. Petri Rantamaa           Porin Pyrintö                29.07,4     1.27,5
   5. Petteri Penttilä         Pohjois-Parkanon Urheilu     29.51,9     2.12,0
   6. Juuso Hakala             Porin Seudun Hiihtäjät       29.53,8     2.13,9
   7. Tuomas Tommila           Ulvilan Ura                  30.57,9     3.18,0
   8. Jussi Yli-Renko          Seinäjoen Hiihtoseura        31.03,0     3.23,1
   9. Mika Huhtasalo           Ikaalisten Urheilijat        31.26,0     3.46,1
  10. Oskari Pitkäranta        Merikarvian Into             32.49,4     5.09,5
 Poisjääneitä 2 kpl
   -  Antti Soittila           Hämeenlinnan Hiihtoseura              29747522
   -  Mitja Elkomaa            Pyhärannan Myrsky                     27426858
 
Sarjaluetteloon

Miehet 18 vuotta 10 km P + 10 km V ( 9 kpl )

   1. Teemu Pihlaja            IF Länken                    54.53,0
   2. Jussi Nurminen           Valkeakosken Haka            58.15,3     3.22,3
   3. Ossi Luoma               Pirkkalan Hiihtäjät          58.23,1     3.30,1
   4. Markus Heikkinen         Ylöjärven Urheilijat       1.00.20,0     5.27,0
   5. Mikael Keskimaula        Kankaanpään Urheilijat     1.01.20,4     6.27,4
   6. Janne Penttilä           Pohjois-Parkanon Urheilu   1.01.28,4     6.35,4
   7. Ossi Hoikkala            Jämin Jänne                1.01.31,2     6.38,2
 Poisjääneitä 2 kpl
   -  Pasi Pelttari            Ylöjärven Urheilijat                  22853264
   -  Sami Haapaniemi          Preiviikin Kiri                       25962848
 
Sarjaluetteloon

Miehet 20 vuotta 10 km P + 10 km V ( 4 kpl )

   1. Ville Mäntysalo          Ikaalisten Urheilijat        55.30,7
 Poisjääneitä 3 kpl
   -  Matti Saari              Ikaalisten Urheilijat                 26888316
   -  Petri Leppänen           Nakkilan Vire                         26516206
   -  Riku Pelttari            Ylöjärven Urheilijat                  27528219
 
Sarjaluetteloon

Miehet 10 km P + 10 km V ( 20 kpl )

   1. Valeri Rodokhlebov       Kuusamon Erä-Veikot          49.51,5
   2. Markus Välimäki          Ylöjärven Urheilijat         52.27,2     2.35,7
   3. Heikki Leppänen          Tampereen Yritys             53.41,5     3.50,0
   4. Jukka Leppänen           Tampereen Yritys             56.49,2     6.57,7
 Poisjääneitä 16 kpl
   -  Hannu Hovila             Tammelan Ryske                        27441888
   -  Henry Viholainen         Tammelan Ryske                        27590043
   -  Kai Holkeri              Toijalan Vauhti                       27439023
   -  Mikko Rinta              Vähänkyrön Viesti                     25150430
   -  Joni Lammi               Vähänkyrön Viesti                     27496008
   -  Tommi Lavonen            Anjalan Liitto                        26639879
   -  Tapani Hietaoja          Kankaanpään Urheilijat                27438888
   -  Lasse Lemmetti           Lempäälän Kisa                        27491236
   -  Mikael Mutikainen        Teuvan Rivakka                        22603430
   -  Ronald Bäckström         Borgå Akilles                         27424575
   -  Jyri Siukola             Tampereen Pyrintö                     27556838
   -  Asso Erävuoma            Espoon Hiihtoseura                    27426492
   -  Pekka Verkama            Tampereen Yritys                      27591259
   -  Aki Ijäs                 Viialan Viri                          25990551
   -  Veli-Pekka Kurunmäki     Lehtimäen Jyske                       27472459
   -  Lasse Kallio             Tampereen Yritys                      27471269
 
Sarjaluetteloon

Miehet 35 vuotta 10 km P + 10 km V ( 7 kpl )

   1. Marko Viitahalme         Lielahden Kipinä             54.30,6
   2. Jarkko Bamberg           Ylöjärven Ryhti              56.03,6     1.33,0
   3. Petri Kalliala           Ylöjärven Ryhti              56.13,2     1.42,6
   4. Heikki Turunen           Mansoniemen Meno             58.24,8     3.54,2
   5. Juha Blom                Vantaan Hiihtoseura          59.01,0     4.30,4
 Poisjääneitä 2 kpl
   -  Jarmo Lehtonen           Tampereen Pyrintö                     24806947
   -  Jarmo Rantanen           Jämin Jänne                           29057005
 
Sarjaluetteloon

Miehet 45 vuotta 5 km P + 5 km V ( 6 kpl )

   1. Veli-Pekka Vänni         Länsi-Lavian Loiske          27.15,8
   2. Jouko Kaukanen           Mäntän Valo                  29.34,6     2.18,8
   3. Erkki Kangasniemi        Preiviikin Kiri              30.01,5     2.45,7
   4. Rainer Mäkelä            Jämin Jänne                  30.13,4     2.57,6
   5. Tapani Soittila          Hauhon Sisu                  30.45,8     3.30,0
 Poisjääneitä 1 kpl
   -  Hannu Ahonen             Ruoveden Pirkat                       27420100
 
Sarjaluetteloon

Miehet 55 vuotta 5 km P + 5 km V ( 4 kpl )

   1. Tapio Kantanen           Vantaan Hiihtoseura          29.17,8
   2. Harri Mäkelä             Vammalan Seudun Voima        29.58,7     0.40,9
   3. Sakari Salonniemi        Vammalan Seudun Voima        30.53,8     1.36,0
 Poisjääneitä 1 kpl
   -  Tapio Ikäheimonen        Hyvinkään Hiihtoseura                 27450439
 
Sarjaluetteloon