7. Sata-Häme hiihdot 26.3.2005

T U L O K S E T

© Ikaalisten Urheilijat

Sarjaluettelo:
N08; N10; N12; N14; N16; N18; N20; NYL; N35; M08; M10; M12; M14; M16; M18; M20; MYL; M35; M45; M55;

Naiset 8 vuotta 1 km P ( 5 kpl )

   1. Netta-Nana Mäkkylä       Jämin Jänne                   6.41,2
   2. Elviira Kontu            Viialan Viri                  7.55,0     1.13,8
   3. Krista Runsas            Parkanon Urheilijat           8.12,2     1.31,0
   4. Iiris Salmia             Noormarkun Nopsa              8.12,3     1.31,1
   5. Laura Holmberg           Ulvilan Ura                   9.29,8     2.48,6
 
Sarjaluetteloon

Naiset 10 vuotta 2 km P ( 16 kpl )

   1. Hannele Tenhonen         Kankaanpään Urheilijat       10.05,1
   2. Eveliina Sarismala       Ylöjärven Ryhti              10.20,8     0.15,7
   3. Sanni Nokelainen         Porin Seudun Hiihtäjät       10.45,9     0.40,8
   4. Elise Haanpää            Ylöjärven Ryhti              10.53,4     0.48,3
   5. Katriina Laeste          Kankaantaan Kisa             11.00,2     0.55,1
   6. Eeva Linnainmaa          Ylöjärven Urheilijat         11.18,5     1.13,4
   7. Nea Nikkanen             Hämeenlinnan Hiihtoseura     11.24,0     1.18,9
   8. Elli Nisula              Ikaalisten Urheilijat        11.39,8     1.34,7
   9. Henna Rintanen           Ruoveden Pirkat              11.48,2     1.43,1
  10. Niina Jyränen            Valkeakosken Haka            11.53,9     1.48,8
  11. Reetta Runsas            Parkanon Urheilijat          12.17,4     2.12,3
  12. Heini Lehtinen           Jämin Jänne                  12.32,4     2.27,3
  13. Emma Nisula              Ikaalisten Urheilijat        12.47,9     2.42,8
 Poisjääneitä 3 kpl
   -  Jenni Kivilähde          Porin Seudun Hiihtäjät                28768159
   -  Annastiina Latvanen      Viialan Viri                          28624002
   -  Esteri Hakamäki          Jämin Jänne                           27445541
 
Sarjaluetteloon

Naiset 12 vuotta 3 km P ( 16 kpl )

   1. Milja Tuomi              Nakkilan Vire                12.44,5
   2. Saara Tuunainen          Kankaanpään Urheilijat       12.47,6     0.03,1
   3. Hanne Kantanen           Vantaan Hiihtoseura          13.05,7     0.21,2
   4. Janna-Carla Niemi        Tampereen Yritys             13.17,1     0.32,6
   5. Melissa Stenman          Ylöjärven Ryhti              13.21,6     0.37,1
   6. Sara Lähteenmäki         Ikaalisten Urheilijat        13.21,9     0.37,4
   7. Neea-Annika Mäkkylä      Jämin Jänne                  13.47,2     1.02,7
   8. Riikka Tähtinen          Honkajoen Seudun Urheili     13.59,7     1.15,2
   9. Piret Pärnik             Tarton Hiihtoseura           14.41,8     1.57,3
  10. Maarit Punkka            Vammalan Seudun Voima        14.55,6     2.11,1
  11. Anna-Kaisa Tommila       Ulvilan Ura                  15.10,4     2.25,9
  12. Sanni Uusi-Piuhari       Ylöjärven Urheilijat         16.03,2     3.18,7
 Poisjääneitä 4 kpl
   -  Julia Hirvikoski         Siikaisten Sisu                       25982336
   -  Susanna Nokelainen       Porin Seudun Hiihtäjät                28829153
   -  Johanna Nieminen         Punkalaitumen Kunto                   27152494
   -  Terhi Nieminen           Punkalaitumen Kunto                   26947493
 
Sarjaluetteloon

Naiset 14 vuotta 3 km P ( 18 kpl )

   1. Katja Kantanen           Vantaan Hiihtoseura          10.56,3
   2. Mari Sorvali             Jämin Jänne                  11.09,0     0.12,7
   3. Jenniina Wallenius       Pyhärannan Myrsky            11.25,7     0.29,4
   4. Laura Tuunainen          Kankaanpään Urheilijat       11.36,5     0.40,2
   5. Emmi Nisula              Ikaalisten Urheilijat        11.54,2     0.57,9
   6. Riina Kokkonen           Vampulan Urheilijat          11.56,2     0.59,9
   7. Miimu Paavola            Ylöjärven Ryhti              12.00,6     1.04,3
   8. Salla Koskela            Tammelan Ryske               12.00,8     1.04,5
   9. Laura Poldoja            Tarton Hiihtoseura           12.06,7     1.10,4
  10. Lotta Lause              Vammalan Seudun Voima        12.08,0     1.11,7
  11. Johanna Hakala           Porin Seudun Hiihtäjät       12.21,9     1.25,6
  12. Kati Tammjärv            Tarton Hiihtoseura           12.30,3     1.34,0
  13. Kristi Tiimann           Tarton Hiihtoseura           12.42,9     1.46,6
  14. Jenni Jyränen            Valkeakosken Haka            13.11,1     2.14,8
  15. Iida Rintala             Nokian Urheilijat            13.34,2     2.37,9
 Poisjääneitä 3 kpl
   -  Anne-Mari Mannila        Harjavallan Jymy                      26722663
   -  Katariina Nieminen       Punkalaitumen Kunto                   27521504
   -  Miira Mynttinen          Jämin Jänne                           27507094
 
Sarjaluetteloon

Naiset 16 vuotta 5 km P ( 7 kpl )

   1. Krista Lähteenmäki       Ikaalisten Urheilijat        18.05,2
   2. Riina Ruusunen           Porin Seudun Hiihtäjät       18.45,6     0.40,4
   3. Anna Rintanen            Ruoveden Pirkat              20.30,0     2.24,8
   4. Katriina Koivu           Urjalan Urheilijat           20.46,5     2.41,3
   5. Tiina Ilen               Vammalan Seudun Voima        21.23,4     3.18,2
   6. Tiia Virkalahti          Lielahden Kipinä             21.26,8     3.21,6
 Poisjääneitä 1 kpl
   -  Aino Hongisto            Punkalaitumen Kunto                   26185323
 
Sarjaluetteloon

Naiset 18 vuotta 5 km P ( 8 kpl )

   1. Satu Annila              Kangasalan Kisa              17.00,5
   2. Johanna Kriikkula        Ikaalisten Urheilijat        17.57,2     0.56,7
   3. Kristel Laurson          Tarton Hiihtoseura           18.49,1     1.48,6
   4. Kaisi Udumäe             Tarton Hiihtoseura           19.15,8     2.15,3
   5. Liis Uiga                Tarton Hiihtoseura           20.18,9     3.18,4
   6. Erika Haviala            Harjavallan Jymy             21.05,6     4.05,1
   7. Netta Palmu              Ylöjärven Urheilijat         21.19,6     4.19,1
   8. Kaisa Kekki              Tampereen Pyrintö            21.56,7     4.56,2
 
Sarjaluetteloon

Naiset 20 vuotta 5 km P ( 1 kpl )

Poisjääneitä 1 kpl
   -  Johanna Mannila          Harjavallan Jymy                      26694610
 
Sarjaluetteloon

Naiset 5 km P ( 9 kpl )

   1. Satu Auvinen             Tampereen Yritys             16.55,2
   2. Liisa Anttila            Valkeakosken Haka            17.04,5     0.09,3
   3. Mirva Rintala            Joutsan Pommi                17.16,8     0.21,6
   4. Terhi Pollari            Kuoreveden Kärki             17.35,1     0.39,9
   5. Marika Mattila           Valkeakosken Haka            17.38,0     0.42,8
   6. Maria Halonen            Kuusamon Erä-Veikot          17.45,2     0.50,0
   7. Sanna Leppämäki          Ruoveden Pirkat              21.49,0     4.53,8
 Poisjääneitä 2 kpl
   -  Liina Jaskari            Ylöjärven Urheilijat                  27456860
   -  Ivi Saaremets            Tarton Hiihtoseura                        ULK.
 
Sarjaluetteloon

Naiset 35 vuotta 5 km P ( 1 kpl )

   1. Tuula Rasimus            Huhtasuon Hiihto 2000        17.33,7
 
Sarjaluetteloon

Miehet 8 vuotta 1 km P ( 7 kpl )

   1. Viljami Majanen          Parkanon Urheilijat           7.53,1
   2. Valtteri Sillanpää       Noormarkun Nopsa              7.57,7     0.04,6
   3. Severi Valkamo           Tampereen Hiihtoseura         8.04,1     0.11,0
   4. Lassi Ojanen             Parkanon Urheilijat           8.51,9     0.58,8
   5. Eero Nisula              Ikaalisten Urheilijat         9.17,1     1.24,0
   6. Jan Verner Pulles        Tarton Hiihtoseura           10.05,0     2.11,9
   7. Antti Saloniemi          Jämin Jänne                  10.55,2     3.02,1
 
Sarjaluetteloon

Miehet 10 vuotta 2 km P ( 13 kpl )

   1. Mikko Soukko             Viljakkalan Urheilijat -      9.21,5
   2. Joni Venesmäki           Kankaanpään Urheilijat        9.47,0     0.25,5
   3. Tommi Nurmi              Ulvilan Ura                   9.52,7     0.31,2
   4. Taneli Kantanen          Vantaan Hiihtoseura           9.58,2     0.36,7
   5. Olli Erkkilä             Ylöjärven Ryhti              10.09,8     0.48,3
   6. Erik Raitala             Noormarkun Nopsa             10.19,4     0.57,9
   7. Marco-Tapio Niemi        Tampereen Yritys             10.23,7     1.02,2
   8. Lasse Punkka             Vammalan Seudun Voima        10.32,3     1.10,8
   9. Lauri Bamberg            Ylöjärven Ryhti              10.47,9     1.26,4
  10. Vootele Jagomägi         Tarton Hiihtoseura           11.00,3     1.38,8
  11. Eetu Holmberg            Ulvilan Ura                  11.17,3     1.55,8
 Poisjääneitä 2 kpl
   -  Juuso Kivilähde          Porin Seudun Hiihtäjät                27466944
   -  Matias Rantanen          Kankaanpään Urheilijat                27543605
 
Sarjaluetteloon

Miehet 12 vuotta 3 km P ( 27 kpl )

   1. Artturi Ranne            Jämin Jänne                  10.55,0
   2. Juhani Hietanen          Jämin Jänne                  11.41,4     0.46,4
   3. Niklas Laeste            Kankaantaan Kisa             11.50,7     0.55,7
   4. Artturi Pensasmaa        Ylöjärven Urheilijat         12.00,0     1.05,0
   5. Kristen Soo              Tarton Hiihtoseura           12.01,2     1.06,2
   6. Miika Mynttinen          Jämin Jänne                  12.15,9     1.20,9
   7. Heikki Soukko            Viljakkalan Urheilijat -     12.19,5     1.24,5
   8. Daniel Lindholm          Jämin Jänne                  12.21,0     1.26,0
   9. Rikhard Mäki-Heikkilä    IF Länken                    12.21,9     1.26,9
  10. Marten Margus            Tarton Hiihtoseura           12.30,4     1.35,4
  10. Jouni Lehtinen           Jämin Jänne                  12.30,4     1.35,4
  12. Eetu Nisula              Ikaalisten Urheilijat        12.36,2     1.41,2
  13. Oskari Valkamo           Tampereen Hiihtoseura        12.37,1     1.42,1
  14. Martti Rell              Tarton Hiihtoseura           12.41,6     1.46,6
  15. Veikko Rintala           Nokian Urheilijat            12.53,2     1.58,2
  16. Mart-Kevin Polluste      Tarton Hiihtoseura           13.01,4     2.06,4
  17. Pauli Ahonen             Ruoveden Pirkat              13.12,5     2.17,5
  18. Antti Rantala            Vammalan Seudun Voima        13.29,4     2.34,4
  19. Aaro Svansjö             Ylöjärven Urheilijat         13.59,5     3.04,5
  20. Ville Holmberg           Ulvilan Ura                  14.15,1     3.20,1
  21. Henri Mäkiviinikka       Parkanon Urheilijat          14.22,6     3.27,6
  22. Lari Bamberg             Ylöjärven Ryhti              14.22,8     3.27,8
  23. Petri Ilen               Vammalan Seudun Voima        14.27,7     3.32,7
  24. Markus Suominen          Punkalaitumen Kunto          15.24,5     4.29,5
  25. Erkki Tiimann            Tarton Hiihtoseura           15.53,3     4.58,3
  26. Jurgen Pulles            Tarton Hiihtoseura           17.05,2     6.10,2
 Poisjääneitä 1 kpl
   -  Jani Ukkonen             Punkalaitumen Kunto                   26822482
 
Sarjaluetteloon

Miehet 14 vuotta 5 km P ( 25 kpl )

   1. Arttu Halmela            Honkajoen Seudun Urheili     16.38,7
   2. Markus Sinijärvi         Pirkkalan Hiihtäjät          17.11,5     0.32,8
   3. Lauri Linnainmaa         Ylöjärven Urheilijat         17.22,8     0.44,1
   4. Riku Jokihaara           Ylöjärven Urheilijat         18.01,3     1.22,6
   5. Indrek Valge             Tarton Hiihtoseura           18.34,1     1.55,4
   6. Eero Hirvikoski          Siikaisten Sisu              18.45,7     2.07,0
   7. Allar Soo                Tarton Hiihtoseura           18.49,4     2.10,7
   8. Tuomas Räikkönen         Merikarvian Into             18.52,5     2.13,8
   9. Simo Lehtonen            Tampereen Pyrintö            19.14,0     2.35,3
  10. Juho Karttunen           Tampereen Pyrintö            19.22,7     2.44,0
  11. Teemu Uusi-Piuhari       Ylöjärven Urheilijat         19.37,9     2.59,2
  12. Lasse Viitaharju         Viljakkalan Urheilijat -     19.41,3     3.02,6
  13. Rasmus Pind              Tarton Hiihtoseura           20.05,3     3.26,6
  14. Samuel Latvanen          Viialan Viri                 20.14,8     3.36,1
  15. Tero Linnainmaa          Ylöjärven Urheilijat         20.20,1     3.41,4
  16. Samppa Koivu             Urjalan Urheilijat           20.21,4     3.42,7
  17. Santeri Valkamo          Tampereen Hiihtoseura        20.25,6     3.46,9
  18. Markku Harju             Siikaisten Sisu              20.36,5     3.57,8
  19. Riku Siren               Ylöjärven Urheilijat         21.11,3     4.32,6
  20. Juha Venesmäki           Kankaanpään Urheilijat       23.09,4     6.30,7
  21. Markus Mäki-Kantti       Parkanon Urheilijat          25.55,4     9.16,7
 Poisjääneitä 3 kpl
   -  Antti Hongisto           Punkalaitumen Kunto                   26216069
   -  Jyri Naskali             Porin Seudun Hiihtäjät                22668158
   -  Mika Ilen                Vammalan Seudun Voima                 26131830
 Keskeyttäneitä 1 kpl
   -  Arttu Salminen           Viialan Viri                          25532650
 
Sarjaluetteloon

Miehet 16 vuotta 5 km P ( 16 kpl )

   1. Jari Hietaoja            Noormarkun Nopsa             15.55,3
   2. Niko Koskela             Kurikan Ryhti                16.25,9     0.30,6
   3. Markus Jokinen           Kurikan Ryhti                16.44,3     0.49,0
   4. Petri Rantamaa           Porin Pyrintö                17.22,3     1.27,0
   5. Petteri Penttilä         Pohjois-Parkanon Urheilu     17.55,0     1.59,7
   6. Jussi Yli-Renko          Seinäjoen Hiihtoseura        17.56,3     2.01,0
   7. Juuso Hakala             Porin Seudun Hiihtäjät       18.09,2     2.13,9
   8. Tuomas Tommila           Ulvilan Ura                  18.24,4     2.29,1
   9. Mika Huhtasalo           Ikaalisten Urheilijat        18.36,4     2.41,1
  10. Mitja Elkomaa            Pyhärannan Myrsky            18.46,8     2.51,5
  11. Oskari Pitkäranta        Merikarvian Into             19.29,4     3.34,1
  12. Antti Soittila           Hämeenlinnan Hiihtoseura     19.41,3     3.46,0
 Poisjääneitä 3 kpl
   -  Joonas Mattila           Valkeakosken Haka                     24889841
   -  Sami Maunonen            Pöytyän Urheilijat                    26579612
   -  Timo Piippo              Pirkkalan Hiihtäjät                   22890722
 Keskeyttäneitä 1 kpl
   -  Aleksi Kontu             Viialan Viri                          22084703
 
Sarjaluetteloon

Miehet 18 vuotta 10 km P ( 12 kpl )

   1. Teemu Pihlaja            IF Länken                    31.17,3
   2. Pasi Pelttari            Ylöjärven Urheilijat         33.01,5     1.44,2
   3. Jussi Nurminen           Valkeakosken Haka            33.09,8     1.52,5
   4. Ossi Luoma               Pirkkalan Hiihtäjät          33.48,4     2.31,1
   5. Markus Heikkinen         Ylöjärven Urheilijat         35.45,9     4.28,6
   6. Ossi Hoikkala            Jämin Jänne                  35.53,3     4.36,0
   7. Janne Penttilä           Pohjois-Parkanon Urheilu     36.38,7     5.21,4
   8. Mikael Keskimaula        Kankaanpään Urheilijat       36.49,4     5.32,1
   9. Sami Haapaniemi          Preiviikin Kiri              39.03,8     7.46,5
 Poisjääneitä 2 kpl
   -  Jussi Siukkola           Valkealan Kajo                        27556566
   -  Jarno Naskali            Porin Seudun Hiihtäjät                22668103
 Keskeyttäneitä 1 kpl
   -  Jussi Rantamäki          Preiviikin Kiri                       23006515
 
Sarjaluetteloon

Miehet 20 vuotta 10 km P ( 6 kpl )

   1. Ville Mäntysalo          Ikaalisten Urheilijat        30.55,2
   2. Riku Pelttari            Ylöjärven Urheilijat         32.51,5     1.56,3
   3. Matti Saari              Ikaalisten Urheilijat        33.53,6     2.58,4
   4. Petri Leppänen           Nakkilan Vire                35.32,2     4.37,0
 Poisjääneitä 2 kpl
   -  Jarkko Penttinen         Kankaanpään Urheilijat                22859792
   -  Ville Siukkola           Valkealan Kajo                        27554296
 
Sarjaluetteloon

Miehet 10 km P ( 24 kpl )

   1. Hannu Hovila             Tammelan Ryske               28.24,2
   2. Valeri Rodokhlebov       Kuusamon Erä-Veikot          28.26,4     0.02,2
   3. Aki Ijäs                 Viialan Viri                 28.37,1     0.12,9
   4. Veli-Pekka Kurunmäki     Lehtimäen Jyske              29.03,0     0.38,8
   5. Ronald Bäckström         Borgå Akilles                29.06,0     0.41,8
   6. Asso Erävuoma            Espoon Hiihtoseura           29.06,5     0.42,3
   7. Lasse Lemmetti           Lempäälän Kisa               29.39,0     1.14,8
   8. Mikko Rinta              Vähänkyrön Viesti            29.46,3     1.22,1
   9. Lasse Kallio             Tampereen Yritys             29.48,4     1.24,2
  10. Jyri Siukola             Tampereen Pyrintö            29.58,6     1.34,4
  11. Markus Välimäki          Ylöjärven Urheilijat         29.59,7     1.35,5
  12. Pekka Verkama            Tampereen Yritys             30.01,9     1.37,7
  13. Mikael Mutikainen        Teuvan Rivakka               30.06,4     1.42,2
  14. Tapani Hietaoja          Kankaanpään Urheilijat       30.14,1     1.49,9
  15. Heikki Leppänen          Tampereen Yritys             30.29,7     2.05,5
  16. Tommi Lavonen            Anjalan Liitto               30.31,8     2.07,6
  17. Henry Viholainen         Tammelan Ryske               30.50,1     2.25,9
  18. Joni Lammi               Vähänkyrön Viesti            31.55,5     3.31,3
  19. Jukka Leppänen           Tampereen Yritys             32.01,2     3.37,0
  20. Kai Holkeri              Toijalan Vauhti              32.40,6     4.16,4
 Poisjääneitä 4 kpl
   -  Antti Siren              Nokian Urheilijat                     27555321
   -  Topi-Tapio Salminen      Viialan Viri                          27560374
   -  Juha Kesti-Helia         Preiviikin Kiri                       26235574
   -  Ville Muittari           Viitasaaren Viesti                    27512814
 
Sarjaluetteloon

Miehet 35 vuotta 10 km P ( 8 kpl )

   1. Marko Viitahalme         Lielahden Kipinä             31.37,1
   2. Jarkko Bamberg           Ylöjärven Ryhti              32.14,6     0.37,5
   3. Petri Kalliala           Ylöjärven Ryhti              32.19,7     0.42,6
   4. Heikki Turunen           Mansoniemen Meno             33.27,3     1.50,2
   5. Jarmo Lehtonen           Tampereen Pyrintö            33.27,9     1.50,8
   6. Juha Blom                Vantaan Hiihtoseura          34.05,3     2.28,2
   7. Jarmo Rantanen           Jämin Jänne                  34.52,7     3.15,6
 Poisjääneitä 1 kpl
   -  Jaanus Pulles            Tarton Hiihtoseura                        ULK.
 
Sarjaluetteloon

Miehet 45 vuotta 5 km P ( 7 kpl )

   1. Veli-Pekka Vänni         Länsi-Lavian Loiske          15.42,5
   2. Hannu Ahonen             Ruoveden Pirkat              16.37,4     0.54,9
   3. Jouko Kaukanen           Mäntän Valo                  17.08,2     1.25,7
   4. Erkki Kangasniemi        Preiviikin Kiri              17.29,4     1.46,9
   5. Rainer Mäkelä            Jämin Jänne                  17.51,3     2.08,8
   6. Tapani Soittila          Hauhon Sisu                  18.08,5     2.26,0
 Poisjääneitä 1 kpl
   -  Hannu Laine              Vammalan Seudun Voima                 27497751
 
Sarjaluetteloon

Miehet 55 vuotta 5 km P ( 4 kpl )

   1. Tapio Kantanen           Vantaan Hiihtoseura          16.42,2
   2. Tapio Ikäheimonen        Hyvinkään Hiihtoseura        16.44,0     0.01,8
   3. Harri Mäkelä             Vammalan Seudun Voima        17.25,3     0.43,1
   4. Sakari Salonniemi        Vammalan Seudun Voima        17.38,5     0.56,3
 
Sarjaluetteloon