II Kankaanpää Maraton 21.10.2006

T U L O K S E T

© Kankaanpään Maratonklubi

Sarjaluettelo:
MYL-M; M40-M; M45-M; M50-M; M55-M; M60-M; NYL-M; N40-M; N50-M; MYL-P; M40-P; M50-P; M60-P; NYL-P; N40-P; N50-P; KK;

Miehet maraton ( 32 kpl )

   1. Taavi Tambur             Tallinn, Estonia             2.43.28
   2. Kaj Lindskog             ORC                          2.43.54       0.26
   3. Timo-Jaakko Toivanen     Tampere                      3.00.13      16.45
   4. Jussi Haikka             Oriveden Ponnistus           3.06.43      23.15
   5. Ari Ilola                Endurance                    3.09.12      25.44
   6. Tuomo Sibakov            Raksystems Kunnon Asialla    3.12.33      29.05
   7. Aki Paasonen             TriStadi                     3.14.07      30.39
   8. Marko Uusitalo           Noormarkku                   3.16.55      33.27
   9. Raine Koivumäki          TeSt                         3.17.36      34.08
  10. Akseli Hepo-oja                                       3.25.17      41.49
  11. Sami Lukkarinen          Helsinki                     3.29.24      45.56
  12. Sami Latva               Mäntsälä                     3.33.01      49.33
  13. Tommy Korin              Loglift Jonsered             3.34.34      51.06
  14. Marko Huhtanen           Imatra                       3.36.23      52.55
  15. Mikko Lamminpää          Honkakosken Nouseva Voima    3.44.14      60.46
  16. Sampo Saaristo           Helsinki                     3.44.21      60.53
  17. Kjell Sundell            Kokkolan Pinnistys           3.54.10      70.42
  18. Ilkka Ylikoski           Kontiolahti                  3.54.18      70.50
  19. Juho Pitkänen            Salo                         3.56.52      73.24
  20. Paul Newman              Pori                         3.58.42      75.14
  21. Marko Järvenpää          Nokia                        3.59.05      75.37
  22. Harri Holma              Nokia Marathon Team          3.59.25      75.57
  23. Marko Hanni              Niemikotisäätiö              4.05.24      81.56
  24. Hannu Mikkola            Espoo                        4.13.05      89.37
  25. Ilkka Tiikkainen         Kankaanpää                   4.14.03      90.35
  26. Vesa Leppänen            JuTu                         4.15.03      91.35
  27. Reima Mäkelä             Luvata Pori                  4.15.27      91.59
  28. Hans Mannsten            Häjyt                        4.19.23      95.55
  29. Johan Päivike            Piikkiö                      4.38.32     115.04
  30. Antti Kivelä             Vantaa                       5.04.33     141.05
 Poisjääneitä 2 kpl
   -  Tuomas Mäkinen           TykPr
   -  Jukka Lintula            Liedon Luja
 
Sarjaluetteloon

Miehet 40 vuotta maraton ( 34 kpl )

   1. Matti Rintala            Teuvan Rivakka               2.52.26
   2. Ari Ala-Riihimäki        IK-Maraton                   2.54.55       2.29
   3. Timo Sariola             Vaasan Vasama                2.57.39       5.13
   4. Mika Kallioinen          Turku                        2.59.45       7.19
   5. Harri Nieminen           Aitoo                        3.07.31      15.05
   6. Vesa Alho                Vesilahden Visa              3.13.49      21.23
   7. Petri Litmanen           Tampereen Juoksijat          3.25.32      33.06
   8. Kai Heinonen             Porin Pyrintö                3.25.41      33.15
   9. Petri Perttilä           Helsinki                     3.27.26      35.00
  10. Jari Ruponen             Osuuspankkikeskus            3.28.07      35.41
  11. Kari Hakamäki            Kankaanpää                   3.30.30      38.04
  12. Timo Marttinen           Heinolan Isku                3.32.50      40.24
  13. Pertti Pesonen           Turun Jyry                   3.38.07      45.41
  14. Ari Kujala               Karjaan paloasema            3.40.32      48.06
  15. Petri Riihimäki          Ylihärmän Junkkarit          3.42.32      50.06
  16. Petri Hiltunen           Turku                        3.43.20      50.54
  17. Tomi Lahtovaara          Oulu                         3.45.11      52.45
  18. Jouni Jaakkonen          Hyvinkää                     3.49.50      57.24
  19. Juha Kuusisto            Maken Marathon Club          3.52.48      60.22
  20. Reijo Autio              Humerus                      3.53.48      61.22
  21. Aaro Juntunen            Pyhämaan Pyry                3.54.15      61.49
  22. Ari-Pekka Lehtinen       TU PU                        3.54.17      61.51
  23. Hannu Kaitaluoma         Häjyt                        3.58.14      65.48
  24. Erkki Suvitie            Virttaan Nousu               4.02.00      69.34
  25. Jukka Ruusila            Häjyt                        4.08.02      75.36
  26. Olli Laine               Turku                        4.16.41      84.15
  27. Jouko Perkiömäki         Kankaanpää                   4.34.05     101.39
  28. Olavi Pitkänen           Salo                         4.45.17     112.51
  29. Jukka Pirttinen          Pori                         4.49.43     117.17
  30. Tapani Sällylä           Turun Urheiluliitto          6.15.10     202.44
 Poisjääneitä 2 kpl
   -  Timo Marjomäki           Häjyt
   -  Mika Myöhänen            Tampere
 Keskeyttäneitä 2 kpl
   -  Juha Kulhua              PoRy
   -  Timo Vuori               Lempäälän Kisa
 
Sarjaluetteloon

Miehet 45 vuotta maraton ( 34 kpl )

   1. Ilmari Rontti            Teivo Stayers                2.57.58
   2. Teppo Jyrkkiö            Espoon Tapiot                2.59.53       1.55
   3. Jyrki Tapper             TiHu                         3.04.31       6.33
   4. Arto Viitala             Metso Pori                   3.11.14      13.16
   5. Ari Kilpinen             Häjyt/Kauhajoki              3.12.22      14.24
   6. Mauno Saastamoinen       Espoo                        3.16.49      18.51
   7. Matti Kossila            Turun Ponteva                3.17.26      19.28
   8. Jari Reunanen            Virttaan Nousu               3.22.21      24.23
   9. Johan Mattfolk           IF Kraft                     3.22.38      24.40
  10. Seppo Veid               Team LKP                     3.23.15      25.17
  11. Jukka Tirronen           KenSu                        3.26.44      28.46
  12. Urmas Kentta             Häjyt                        3.29.39      31.41
  13. Raino Simola             Turun Palokunnan Urheilijat  3.30.55      32.57
  14. Jouko Repo               Endurance                    3.31.47      33.49
  15. Tuomo Olkkonen           Masku                        3.32.21      34.23
  16. Kari Koskinen            Ulvila                       3.35.40      37.42
  17. Ari Hellstén             Saarijärven Pullistus        3.39.30      41.32
  18. Pentti Väisänen          Riihimäki                    3.40.43      42.45
  19. Reijo Rajahalme          Kankaanpää                   3.53.48      55.50
  20. Ari Vuorio               Turku                        3.55.58      58.00
  21. Veijo Koskinen           Kauhajoen Karhu              3.56.44      58.46
  22. Ari Kuusisto             Ulvila                       3.59.29      61.31
  23. Voitto Leppälä           Viljakkala                   4.02.46      64.48
  24. Juha Kemiläinen          Nokia Road Runners           4.03.13      65.15
  25. Markku Mäkelä            Ahlaisten Urheilijat         4.04.32      66.34
  26. Esa Jurmu                Helsinki                     4.12.05      74.07
  27. Jouko Tuomisto           Oripään Vesa                 4.16.33      78.35
  28. Hannu Oksanen            Ikaalisten Urheilijat        4.22.27      84.29
  29. Hannu Tuominen           Virttaan Nousu               4.23.31      85.33
  30. Tapani Välimäki          Varalan Maratonklubi         4.25.31      87.33
  31. Timo Hannelius           Rauma                        4.36.53      98.55
  32. Pekka Kannus             Helsinki                     5.13.54     135.56
 Poisjääneitä 2 kpl
   -  Reijo Peltomaa           Pomarkku
   -  Juha Hurme               Paimion Urheilijat
 
Sarjaluetteloon

Miehet 50 vuotta maraton ( 33 kpl )

   1. Ilkka Pihlajamäki        Orimattilan Jymy             3.03.38
   2. Heikki Järvenpää         Häjyt                        3.07.06       3.28
   3. Erkki Halkivaha          Oripään Vesa                 3.11.27       7.49
   4. Veikko Sivosavi          Liedon Luja                  3.15.19      11.41
   5. Esko Valtonen            Muurlan Kiri                 3.16.12      12.34
   6. Pentti Sahinoja          Hämeenkyrö                   3.19.52      16.14
   7. Esa Nieminen             Järvenpää                    3.21.33      17.55
   8. Erkki Sundelin           PUV                          3.27.21      23.43
   9. Veli-Matti Rantanen      Vaasan Vasama                3.29.15      25.37
  10. Kari Katainen            Häjyt                        3.29.19      25.41
  11. Veikko Koivumaa          Espoo                        3.39.37      35.59
  12. Aaro Aaltonen            Ruoveden Ryhti               3.40.33      36.55
  13. Veikko Hilli             Atria                        3.44.11      40.33
  14. Tapio Kainulainen        Lempäälä                     3.46.51      43.13
  15. Timo Pyykkönen           Tampere                      3.48.39      45.01
  16. Börje Riska              KK-Team Pohjalainen          3.49.19      45.41
  17. Raimo Mäkinen            Pori                         3.51.38      48.00
  18. Anders Colliander                                     3.51.54      48.16
  19. Erkki Kivimäki           Priimus Media                3.53.54      50.16
  20. Timo Myllymäki           Kokkola                      3.54.36      50.58
  21. Heikki Lielahti          Varalan Maratonklubi         3.58.09      54.31
  22. Jorma Sälliluoma         Lavia                        3.59.15      55.37
  23. Jouni Partanen           Hämeenlinna                  4.16.38      73.00
  23. Vesa-Pekka Lehtonen      Tuuloksen Säkiä              4.16.38      73.00
  25. Kimmo Hanhisalo          KK-Team Pohjalainen          4.17.08      73.30
  26. Olli Lehtonen            Jyväskylä                    4.32.05      88.27
  27. Heikki Ikonen            Kangasala                    4.32.19      88.41
  28. Pertti Räsänen           Pulkkila                     4.36.36      92.58
  29. Markku Pihlajaniemi      Häjyt/Liikuttavat            5.01.05     117.27
 Poisjääneitä 1 kpl
   -  Eino Lipponen            Liedon Luja
 Keskeyttäneitä 3 kpl
   -  Markku Nevalainen        Lempäälä
   -  Jorma Katainen           Jyväskylän Toverit
   -  Keijo Pitkäniemi         Suipa
 
Sarjaluetteloon

Miehet 55 vuotta maraton ( 27 kpl )

   1. Tuure Väli-Torala        Häjyt                        3.23.29
   2. Reino Reensalo           Häjyt                        3.24.48       1.19
   3. Yukio Morishita          Häjyt                        3.32.12       8.43
   4. Markku Suomela           Vaasan Vasama                3.33.45      10.16
   5. Jorma Keskinen           Pietarsaari                  3.35.09      11.40
   6. Pekka Rutanen            P-H Veteraaniurheilijat      3.35.44      12.15
   7. Antero Lintulahti        Oriveden Ponnistus           3.37.55      14.26
   8. Risto Kytöjoki           Konnevesi                    3.41.38      18.09
   9. Kauko Oinonen            Lappeenranta                 3.43.26      19.57
  10. Hans Källström           IF Kraft                     3.49.52      26.23
  11. Eino Lipponen            Liedon Luja                  3.54.46      31.17
  12. Raimo Saarinen           Häjyt/Varalan MK             3.55.06      31.37
  13. Markku Koskinen          Turun Metsänkävijät          3.57.00      33.31
  14. Risto Vainio             Turun Suunnistajat           3.58.29      35.00
  15. Seppo Honkonen           Häjyt                        4.03.33      40.04
  16. Paavo Saari              Häjyt                        4.03.35      40.06
  17. Heimo Martikkala         Häjyt                        4.06.15      42.46
  18. Ilkka Hirvikoski         Arctic Marathon Club         4.15.48      52.19
  19. Hannes Honkonen          Wihurin mk                   4.17.19      53.50
  20. Simo Pelanteri           Helsinki                     4.18.05      54.36
  21. Olavi Montela            Oriveden Ponnistus           4.28.55      65.26
  22. Tapio Katko              Tampere                      4.47.37      84.08
  23. Aarno Kaukonen           Kaarina                      4.52.24      88.55
 Poisjääneitä 2 kpl
   -  Ismo Kivimäki            V-SVU
   -  Sten-Erik Smeds          Häjyt
 Keskeyttäneitä 2 kpl
   -  Juhani Köykkä            Kauhajoki Päntäne
   -  Asko Peltonen            Varalan Maratonklubi
 
Sarjaluetteloon

Miehet 60 vuotta maraton ( 20 kpl )

   1. Pertti Gustafsson        Porin Kuntoilijat            3.29.34
   2. Asko Vilén               Varalan Maratonklubi         3.41.52      12.18
   3. Risto Hassinen           Häjyt                        3.42.20      12.46
   4. Esa Syrjälä              V-SVU                        3.46.22      16.48
   5. Mauri Volama             Häjyt                        3.53.48      24.14
   6. Markku Salmelin          Varalan Maratonklubi         3.58.05      28.31
   7. Sulo Kattilamäki         Häjyt                        3.58.24      28.50
   8. Lasse Lappalainen        Mikkeli                      4.11.24      41.50
   9. Harry Nykvist            IF Femman                    4.15.13      45.39
  10. Jarkko Jalavikko         Virttaan Nousu               4.26.00      56.26
  11. Aulis Poutiainen         Kirkkonummi                  4.33.04      63.30
  12. Matti Mänttäri           Varalan Maratonklubi         4.36.13      66.39
  13. Väinö Latvala            Ilmajoen Kisailijat          4.41.15      71.41
  14. Paavo Välimäki           Häjyt                        4.49.14      79.40
  15. Erkki Vaisto             Helsinki                     5.34.26     124.52
  16. Jaakko Hammaren          Espoo/Tapiola                5.45.19     135.45
  17. Kalevi Saukkonen         V-SVU                        5.48.03     138.29
  18. Markus Karlsson          HOP-HAB Team                 7.04.24     214.50
 Poisjääneitä 2 kpl
   -  Olli Suonne              Sporttiveteraanit
   -  Jan-Erik Grönhage        HOP-HAB Team
 
Sarjaluetteloon

Naiset maraton ( 12 kpl )

   1. Olga Andrejeva           SK Pirita, Estonia           2.58.01
   2. Katja Järvelä            Vaajakosken Kuohu            3.02.25       4.24
   3. Pirjo Boman              Espoo                        3.23.11      25.10
   4. Teija Marttinen          Heinolan Isku                3.32.50      34.49
   5. Outi Siimes              Endurance                    3.47.21      49.20
   6. Kati Savolainen          Kajaani                      3.56.46      58.45
   7. Anne Halkivaha           Oripään Vesa                 4.12.26      74.25
   8. Satu Nurminen            Luopioinen                   4.18.11      80.10
   9. Kylli Darab              Vaasa                        4.26.39      88.38
  10. Tarja Niinisalo          Kerava                       4.33.20      95.19
  11. Laura Nurminen           Helsinki                     4.37.55      99.54
 Poisjääneitä 1 kpl
   -  Merja Ahonen             Varalan Maratonklubi
 
Sarjaluetteloon

Naiset 40 vuotta maraton ( 7 kpl )

   1. Tuula Ahlholm            Keravan Urheilijat           3.36.56
   2. Maarit Tuomisalo         Tuusula                      3.41.24       4.28
   3. Ritva Vallivaara-Pasto   Loimaa                       3.52.11      15.15
   4. Eine Kangas              Inarin Yritys                3.54.27      17.31
   5. Pia Kiviluoma            Ikaalisten Kylpylä           4.12.05      35.09
   6. Tiina Kari-Saarinen      Kipketterät                  4.52.31      75.35
   7. Tarja Hakanen            Häjyt/Liikuttavat            5.01.05      84.09
 
Sarjaluetteloon

Naiset 50 vuotta maraton ( 8 kpl )

   1. Seija Nurmi              Kerkkoon Urheilijat          3.08.42
   2. Tuija Lehtonen           Liedon Luja                  3.41.47      33.05
   3. Terttu Hanhisalo         KK-team Pohjalainen          4.04.22      55.40
   4. Marita Lampionen         Pori                         4.08.47      60.05
   5. Eija Taipalus            Laihian Luja                 4.18.13      69.31
   6. Sinikka Savolainen       Pyhäjärvi                    4.18.32      69.50
   7. Ulla-Maija Wennman       KK-team Pohjalainen          4.21.51      73.09
   8. Päivikki Katko           Varalan Maratonklubi         4.47.37      98.55
 
Sarjaluetteloon

Miehet puolimaraton ( 62 kpl )

   1. Jaakko Kero              Turun Urheiluliitto          1.12.25
   2. Juha Hirsimäki           Teivo Stayers                1.15.51       3.26
   3. Sami Syrjälä             Marttilan Murto              1.16.39       4.14
   4. Kalle Ruohola            Virtain Urheilijat           1.18.40       6.15
   5. Jiri Vilppola            Triathlonteam 226            1.18.55       6.30
   6. Ilkka Varis              Rauman Urheilijat            1.19.21       6.56
   7. Juha Laitinen            Lapua                        1.19.27       7.02
   8. Tapani Hietaoja          Noormarkun Nopsa             1.19.50       7.25
   9. Rauno Koivisto           Ikaalisten Urheilijat        1.20.48       8.23
  10. Henri Haapaniemi         Kallun Talli                 1.21.56       9.31
  11. Seppo Kauppinen          Oripään Vesa                 1.23.32      11.07
  12. Janne Väisänen           Endurance                    1.23.48      11.23
  13. Hannu Rantala            Loimaa                       1.23.53      11.28
  14. Juha Hietanen            Endurance                    1.26.03      13.38
  15. Ilkka Nurminen           Kangasala                    1.27.44      15.19
  16. Mika Näpänkangas         Espoo                        1.29.48      17.23
  17. Toni Piirainen           SUS                          1.30.54      18.29
  18. Olli-Pekka Silfverhuth   Varalan Maratonklubi         1.31.35      19.10
  19. Antti Alppi              KanSu                        1.32.47      20.22
  20. Petri Tattinen           Alastaron Urheilijat         1.35.19      22.54
  21. Mika Häkkinen            Finlandia Maratoonarit       1.36.21      23.56
  22. Hannu Anttila            Kankaanpää KK                1.39.31      27.06
  23. Timo Tamminen            Virttaan Nousu               1.39.42      27.17
  24. Sami Sainio              Kangasala                    1.40.21      27.56
  25. Jouko Myllyoja           Oulu                         1.41.04      28.39
  26. Petri Vuori              Pa-Ka                        1.43.02      30.37
  27. Jari Niemilä             Tampere                      1.43.30      31.05
  28. Ville Savolainen         Kankaanpään Urheilijat       1.43.55      31.30
  29. Tommi Sundell            Ulvila                       1.44.40      32.15
  29. Juhani Sundell           Ulvila                       1.44.40      32.15
  31. Kaapo Annala             Tampere                      1.51.35      39.10
  32. Jussi Ruusila            Mercedes tuotanto            1.52.58      40.33
  33. Ari Virtanen             Tamglans                     1.53.04      40.39
  34. Faton Krasniqi           Tuusula                      1.55.44      43.19
  35. Marko Tähtinen           PUV                          1.57.28      45.03
  36. Aleksi Rautiainen        KaMa                         1.57.36      45.11
  37. Villeveikka Koivumaa     Espoo                        1.57.38      45.13
  37. Jaakko Vehkaperä         KaMa                         1.57.38      45.13
  37. Juha Vartiamäki          KaMa                         1.57.38      45.13
  40. Antti Rinnevuori         KaMa                         1.57.39      45.14
  41. Mika Ihanamäki           KaMa                         1.58.34      46.09
  42. Antti Kivelä             KaMa                         2.03.38      51.13
  43. Jukka Ristimäki          KaMa                         2.03.40      51.15
  44. Tuomas Nieminen          Nakkila                      2.04.18      51.53
  45. Niko Siikaluoma          Kaput                        2.05.52      53.27
  46. Marko Vormisto           Tampere                      2.06.53      54.28
  47. Markus Nieminen          Helsinki                     2.07.29      55.04
  47. Miika Nieminen           Kankaanpää                   2.07.29      55.04
  49. Arto Ala-Hannula         KaMa                         2.07.50      55.25
  50. Juha Kalliokoski         KaMa                         2.09.16      56.51
  51. Jonne Kemppainen         KaMa                         2.11.59      59.34
  52. Jesse Luoma              KaMa                         2.14.21      61.56
  53. Juhana Berg              Tampere                      2.18.25      66.00
  54. Mikko Miettinen          Kankaanpää                   2.26.51      74.26
  55. Pasi Pavanne             Riihimäki                    2.27.13      74.48
 Poisjääneitä 6 kpl
   -  Jarkko Karihuhta         Tuunajärvi
   -  Petri Koivunen           Turku
   -  Aleksi Valkeasuo         KSL
   -  Juha Pankakoski          Helsinki
   -  Jarno Kallio             KaMa
   -  Marko Jokinen            NPS
 Keskeyttäneitä 1 kpl
   -  Mika Ilkko               KaMa
 
Sarjaluetteloon

Miehet 40 vuotta puolimaraton ( 36 kpl )

   1. Jukka Kauppila           Kalajoen Junkkarit           1.17.57
   2. Kimmo Lampinen           Seinäjoen Urheilijat         1.18.48       0.51
   3. Simo Ahonen              Ruoveden Pirkat              1.19.42       1.45
   4. Sauli Harjamäki          Häjyt                        1.21.04       3.07
   5. Jari Uusitalo            Porvoon Urheilijat           1.22.45       4.48
   6. Vesa Hyvärinen           Pirkkala                     1.23.02       5.05
   7. Jarmo Väänänen           Kuopio                       1.26.21       8.24
   8. Petri Soinila            Viljakkala                   1.28.39      10.42
   9. Rauno Tuomi              Nakkilan Vire                1.32.25      14.28
  10. Timo Maunula             Valkeakoski                  1.34.53      16.56
  11. Antti Harjunmaa          Ylöjärvi                     1.36.08      18.11
  12. Harri Huhtala            Sepon Talli                  1.37.14      19.17
  13. Rainer Koski             Katupojat                    1.38.48      20.51
  14. Jorma S. Tiiri           V-SVU                        1.39.15      21.18
  15. Asko Kokkonen            Vampula                      1.40.12      22.15
  16. Jorma Savolainen         Kankaanpään Urheilijat       1.43.55      25.58
  17. Harri Lehto              Alastaron Urheilijat         1.44.17      26.20
  18. Pauli Tuuttila           Atria                        1.47.01      29.04
  19. Juhani Kytömäki          Vaasan Vasama                1.47.02      29.05
  20. Pasi Uusi-Luomalahti     Varalan Maratonklubi         1.47.14      29.17
  21. Jussi Perä               Jämsä                        1.47.48      29.51
  22. Jarmo Rantanen           Jämin Jänne                  1.49.07      31.10
  23. Keijo Siikaluoma         Kajaani                      1.49.08      31.11
  24. Jukka Hautaniemi         Lehtimäen Jyske              1.49.49      31.52
  25. Antti Lammasniemi        Bronto Skylift               1.50.48      32.51
  26. Jari Maja                Kankaanpää                   1.51.30      33.33
  27. Timo Saaranen            E Avenue Ikaalinen           1.51.58      34.01
  28. Jorma Pöyry              Hollolan Urheilijat -46      1.52.28      34.31
  29. Asko Haapasalo           E Avenue Ikaalinen           1.56.04      38.07
  30. Tapio Laurila            TykPr                        1.58.17      40.20
  31. Harri Kömi               Bronto Skylift               2.01.48      43.51
  32. Jari Uusitalo            Nurmijärvi                   2.10.20      52.23
  33. Reijo Miettinen          TykPr/VarMK                  2.16.56      58.59
 Poisjääneitä 2 kpl
   -  Markku Polvi             ARD-Technology Oy
   -  Pekka Leppänen           Mellilä
 Keskeyttäneitä 1 kpl
   -  Jukka Nummelin           Sepon Talli
 
Sarjaluetteloon

Miehet 50 vuotta puolimaraton ( 22 kpl )

   1. Pekka Salminen           Ikaalisten Urheilijat        1.21.19
   2. Reino Penttinen          Kankaanpää                   1.23.59       2.40
   3. Reijo Stenius            Oripään Vesa                 1.28.57       7.38
   4. Matti Laine              Muurlan Kiri                 1.31.38      10.19
   5. Seppo Lehtomäki          Viljakkala                   1.32.14      10.55
   6. Erkki Ylikoski           Niinisalo                    1.34.03      12.44
   7. Taisto Kiuru             Häjyt                        1.34.15      12.56
   8. Mikko Polvenlahti        Kullaan Urheilijat           1.34.31      13.12
   9. Antti Järvinen           Mäntän Valo                  1.43.37      22.18
  10. MattiSuuronen            Rauta-Aura                   1.44.36      23.17
  11. Erkki Kytönen            CMI Oy Ltd                   1.48.06      26.47
  12. Reijo Kallio             Eduskunnan Urheilukerho      1.52.30      31.11
  13. Ari Kauramäki            Jämin Jänne                  1.53.11      31.52
  14. Juha Pekkinen            Lahti                        1.57.02      35.43
  15. Pekko Repo               Varalan Maratonklubi         1.57.05      35.46
  16. Tauno Asukas             Kankaanpään KK               1.58.17      36.58
  17. Leo Furu                 Vaasa                        2.00.14      38.55
  18. Veikko Hietanen          Bronto Skylift               2.01.47      40.28
  19. Eero Mattsson            Pomarkku                     2.05.44      44.25
  20. Jarkko Ruohola           Virtain Urheilijat           2.10.36      49.17
  21. Hannu Luomanpää          Lapua                        2.17.29      56.10
 Poisjääneitä 1 kpl
   -  Tapani Leppänen          Virrat
 
Sarjaluetteloon

Miehet 60 vuotta puolimaraton ( 12 kpl )

   1. Veikko Joutila           Katupojat                    1.35.31
   2. Lauri Kiviniemi          Kankaanpään Reserviläiset    1.36.21       0.50
   3. Raino Kiander            Jääsken Kirijät              1.36.49       1.18
   4. Pertti Henttinen         Varalan Maratonklubi         1.37.42       2.11
   5. Toivo Nikola             Ikaalisten Urheilijat        1.42.12       6.41
   6. Risto Malin              Virttaan Nousu               1.53.08      17.37
   7. Eero Kivistö             Lahti                        1.54.39      19.08
   8. Matti Väätäjä            Häjyt                        1.55.45      20.14
   9. Keijo Markkula           Mänttä                       2.03.37      28.06
  10. Juha Saikkonen           A-Betoni                     2.10.02      34.31
  11. Heino Riippi             Häjyt                        2.19.35      44.04
  12. Pentti Hannula           Rauman Latu                  2.25.03      49.32
 
Sarjaluetteloon

Naiset puolimaraton ( 42 kpl )

   1. Andreina Byrd            Turun Urheiluliitto          1.25.19
   2. Sari Saarijärvi          Pirkkala                     1.32.51       7.32
   3. Lotta Råberg             Kankaanpään Suunnistajat     1.33.10       7.51
   4. Katri Leskelä            KanSu                        1.35.44      10.25
   5. Sari Raitakari           Pori                         1.40.57      15.38
   6. Mervi Tuunanen           Seinäjoki                    1.43.09      17.50
   7. Anne Heino               Parkano                      1.51.05      25.46
   8. Aleksandra Riihimäki     Ylihärmän Junkkarit          1.51.21      26.02
   9. Shamila Maqsood          Vaasa                        1.51.58      26.39
  10. Johanna Ranta            Kokemäki                     1.52.47      27.28
  11. Salli Valta              Fera                         1.55.08      29.49
  12. Sirkku Päivike           Turku                        1.56.15      30.56
  13. Marika Kallio            Ikaalisten Kylpylä           1.56.32      31.13
  14. Taina Leikas             Jämsä                        1.58.24      33.05
  15. Irmeli Suni              Tampere                      1.58.32      33.13
  16. Marjo Silvala            Tampereen Juoksijat          1.58.43      33.24
  17. Marianne Leikas          Asikkala                     2.00.17      34.58
  18. Outi Kirmo               Tampere                      2.01.03      35.44
  19. Riitta Heinonen          Karhun Soutajat              2.01.20      36.01
  20. Katja Lumme              Tampere                      2.04.45      39.26
  21. Tanja Lumme              Liedon Lumme                 2.07.26      42.07
  22. Jaana Lepistö            TH-Kumi Racing               2.07.31      42.12
  23. Minna Koivusilta         Jämijärvi                    2.08.07      42.48
  24. Anu Sohlman              Hyvinkää                     2.10.17      44.58
  25. Tarja Ryttyläinen        Ylöjärvi                     2.11.05      45.46
  26. Jenni Halkivaha          Oripään Vesa                 2.13.19      48.00
  27. Lotta Uusitalo-MalmivaaraRaksystems                   2.13.25      48.06
  28. Jenny Tuomisalo          Tuusula                      2.15.17      49.58
  29. Heli Manninen-Kivelä     Vantaan                      2.17.30      52.11
  30. Satu Virta               Harjavalta                   2.18.00      52.41
  31. Sanna Räsänen            Tampere                      2.24.45      59.26
  32. Mirka Lahti              Tampere                      2.25.29      60.10
  33. Elina Serula             Pomarkun Ura                 2.27.27      62.08
  34. Sanna Poutanen           Tampere                      2.33.41      68.22
  35. Satu Sandroos            Noormarkku                   2.36.37      71.18
 Poisjääneitä 7 kpl
   -  Taina Leikas             Jämsä
   -  Annukka Riuttamäki       Nokia
   -  Eeva-Maria Kittilä       Teuva
   -  Saila Rautiainen         Nokia
   -  Matleena Pankakoski      HKV
   -  Salme Pihlaja            Espoon Tapiot
   -  Ritva Melender           NU-99
 
Sarjaluetteloon

Naiset 40 vuotta puolimaraton ( 22 kpl )

   1. Anitta Nurmisto-Perä     Kaipolan Vire                1.28.50
   2. Merja Kaikkonen          KU-58                        1.31.09       2.19
   3. Tiina Mäkelä             KoRy                         1.40.01      11.11
   4. Teija Tuulensuu          Pomarkku                     1.43.17      14.27
   5. Anna-Maija Kalliomäki    PHRAKL                       1.43.35      14.45
   6. Marjo Hutri              Häjyt                        1.43.39      14.49
   7. Katja Hautala            Häjyt                        1.44.03      15.13
   8. Päivi Uusitalo           Pori                         1.49.15      20.25
   9. Anne Mallius             Pomarkku                     1.49.44      20.54
  10. Sirpa Riento             Kokemäki                     1.55.45      26.55
  10. Taina Kangas             Kokemäki                     1.55.45      26.55
  12. Päivi Kaasinen           Tampereen Juoksijat          1.56.06      27.16
  13. Eija Tuomi               Lavia                        2.00.18      31.28
  14. Ritva Manninen           Kuopio                       2.01.43      32.53
  15. Heini Aaltonen           Harjavalta                   2.03.26      34.36
  16. Elina Höckert            Kipketterät                  2.21.26      52.36
  17. Satu Kallio              Lempäälä                     2.22.49      53.59
  18. Anu Pörsti               Ulasoorin Karhut             2.32.53      64.03
  19. Sari Sirén                                            2.39.11      70.21
  20. Tuija Rantalainen        Nastolan Terä                2.48.14      79.24
 Poisjääneitä 1 kpl
   -  Sari Sirén               Tampere
 Keskeyttäneitä 1 kpl
   -  Minna Levikari           Sepon Talli
 
Sarjaluetteloon

Naiset 50 vuotta puolimaraton ( 10 kpl )

   1. Tuula Salminen           Ikaalisten Urheilijat        1.37.28
   2. Irja Harjunen            Ulvilan Ura                  1.49.48      12.20
   3. Kirsi Leppämäki          Vesilahti                    1.54.28      17.00
   4. Maija Lipitsä            Pyhäjärvi                    1.57.56      20.28
   5. Arja Rantalainen         Nastolan Terä                2.06.32      29.04
   6. Liisa Annikki Kytöaho    Oulu                         2.07.55      30.27
   7. Hannele Sippola          Kurikka                      2.34.03      56.35
   8. Tuija Lilja              Varalan Maratonklubi         2.37.42      60.14
 Poisjääneitä 1 kpl
   -  Maija-Riitta Iso-Ilomäki Kokemäki
 Keskeyttäneitä 1 kpl
   -  Marjukka Putula          Lahti
 
Sarjaluetteloon

Kuntokymppi ( 60 kpl )

   1. Reijo Viitanen           TP                             40.52
   2. Matti Ylinen             KaMa                           47.31       6.39
   3. Sonja Korpimäki          Kankaanpään Urheilijat         49.49       8.57
   4. Anna Eskola              Tampere                        50.26       9.34
   5. Kyösti Penttilä          Pulkkilan Ponsi                50.50       9.58
   6. Kalervo Virtanen         Harjunpää                      52.49      11.57
   7. Tommi Lohivuo            Kankaanpää                     54.15      13.23
   8. Anna-Kaisa Harju         KanSu                          54.43      13.51
   9. Outi Härkälä             Luopioinen                     54.46      13.54
  10. Niko Ylinen              KaMa E-94                      57.56      17.04
  11. Marko Lampinen           KSL-90                         58.24      17.32
  12. Aleksi Seppälä           KSL-90                         58.25      17.33
  13. Miika Anttila            KaMa E-94                      58.28      17.36
  14. Hannu Majamaa            Kankaanpää                     58.56      18.04
  15. Heidi Sinkkonen          Turku                        1.01.05      20.13
  16. Unto Saha                Sporttiklubi Kankaanpää      1.02.03      21.11
  17. Tero Tommila             Tampereen Juoksijat          1.02.24      21.32
  18. Marja Joutsen            TP                           1.02.47      21.55
  19. Minna Halkivaha          Oripään Vesa                 1.04.01      23.09
  20. Johanna Kemppinen        Niinisalo                    1.04.22      23.30
  21. Kauno Viitala            Kauhajoki                    1.04.50      23.58
  22. Tuula Karttunen          Turun Valpas                 1.04.55      24.03
  23. Simo Multisilta          Häjyt                        1.05.05      24.13
  24. Saija Isola              Tikkakoski                   1.05.07      24.15
  25. Veli Rautiainen          Pori                         1.07.42      26.50
  26. Jalmari Jokinen          KaMa E-94                    1.08.42      27.50
  27. Santeri Tuulensuu        KaMa E-94                    1.09.00      28.08
  28. Jari Tuulensuu           Pomarkku                     1.09.01      28.09
  29. Jari Helkamäki           Kankaanpää                   1.09.20      28.28
  30. Carita Kallioinen        Turku                        1.10.11      29.19
  31. Jari Kortelainen         KaMa E-94                    1.10.29      29.37
  32. Raimo Kortelainen        KaMa E-94                    1.10.32      29.40
  33. Pekka Perälä             Kauhajoki                    1.11.15      30.23
  34. Vuokko Räsänen           Pulkkilan Ponsi              1.11.50      30.58
  35. Joonas Tuomisto          KaMa E-94                    1.13.12      32.20
  36. Johanna Vilppola         Nokia                        1.14.34      33.42
  37. Mika Tommila             Tampereen Juoksijat          1.14.36      33.44
  38. Marju Vesanko            Kankaanpää                   1.16.25      35.33
  38. Mia Kiviluoma            Kankaanpää                   1.16.25      35.33
  40. Pekka Koivunen           Pomarkku                     1.17.31      36.39
  41. Veikko Karttunen         KusVu                        1.17.57      37.05
  42. Pertti Vepsä             Nakkila                      1.18.10      37.18
  43. Mika Tala                KaMa E-94                    1.18.11      37.19
  44. Miia Suominen            KaMa E-94                    1.18.12      37.20
  45. Petteri Kortelainen      KaMa E-94                    1.19.11      38.19
  46. Jenni Lehto              Kankaanpää                   1.22.57      42.05
  47. Pekka Söderlund          KaMa                         1.22.58      42.06
  48. Rami Tala                KaMa E-94                    1.23.37      42.45
  49. Anne Oksanen             Ikaalisten Urheilijat        1.28.49      47.57
  50. Lusivania S. M. Smedroos Club Messsejana Brasil       1.29.54      49.02
  50. Kari Smedroos            Pori                         1.29.54      49.02
  52. Ulla Sainio              Kangasala                    1.33.53      53.01
  53. Eena Kero                Sievi                        1.37.22      56.30
  54. Jukka Kero               Tuuh                         1.37.25      56.33
  55. Jarmo Harju              Turun Valpas                 1.39.07      58.15
  56. Leena Kivinen            Häjyt                        1.52.04      71.12
  57. Matti Multisilta         Kauhajoki                    1.52.05      71.13
 Poisjääneitä 3 kpl
   -  Anna Saaristo            Helsinki
   -  Jouko Arkkola            Teivo Stayers
   -  Riitta Rusila            Kankaanpää
 
Sarjaluetteloon